اگه در خاطر مبارکتون بوده باشه و عنایت داشته باشین پیشتر تو نوشته ای با عنوان لذت شراکت با دزد و دوستی با قافله تصویری از دست دادن دوست و برادر آقای هوگو چاوز رییس جمهور ونزوئلا با آقای باراک حسین اوباما رییس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا قرار داده بودم.

finally-two-socialists-are-friends

تصویر فوق مربوط به حاشیه نشستی در ۱۸ آوریل ۲۰۰۹ در ترینیداد و توباگو هست که در اون آقای چاوز و آقای اوباما به گرمی دست یکدیگر رو فشرده و چند دقیقه ای رو به گفتگویی صمیمانه پرداختن , طبیعیه که خیلی ها از دیدار این دو رییس جمهور به ظاهر مخالف و خوش و بش اسپانیولی آقای اوباما با آقای چاوز در شگفت باشن و بعضی ها هم مثل خبرگذاری آسوشیتدپرس از اون به عنوان یه واقع خارق العاده یاد کنن.

آقای چاوز بعد از این دیدار و گفتگوی خارق العاده در مدح آقای اوباما چنین گفتند که:

فکر می‌کنم این دیدار یک لحظه بسیار خوب بود. به نظر من پرزیدنت اوباما در مقایسه با روسای جمهور قبلی آمریکا یک مرد باهوش است.

جالبه که همین آقا پیش از این در یک سخنرانی دیگه در مذمت آقای اوباما ایشون رو فردی جاهل خطاب کرده بودن !!!

آقای چاوز در آگوست سال ۲۰۰۰ و دو سال پیش از فروپاشی رژیم صدام اولین و آخرین رییس‌ جمهوری بود که پس از جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ به عراق سفر کرده و بعد از دیداری با دوست و برادر صدام حسین از ایشون برای سفر به ونزوئلا دعوت به عمل آوردن.

hugo-chavez-welcomed-in-iraq

چند سال بعد این دوست و برادر سوسیالیست در هربار سفر خودش به ایران مورد خوش آمدگویی هایی رسمی تر و باشکوه تر از جانب خیلی از مقامات رسمی دولت ایران قرار می گیره و یا برای دیدار و گفتگوی بیشتر به خدمتشون مشرف می شه.

hugo-chavez-welcomed-in-iran

رییس جمهور وقت ایران با بیان این نکته که ایران خانه دوم آقای چاوز رییس جمهور ونزوئلا هست , ونزوئلا رو هم متحد استراتژیک ایران می‌خونه.

آقای چاوز درتهران با به گردن انداختن چفیه , به شهدای جنگ ایران و عراق ادای احترام ‌می‌کنه.

hugo-chavez-and-respect-to-iranian-war-martyrs

این در حالیه که ایشون پس از اعدام صدام نه تنها از این رویداد تاریخی ناراحت شدن بلکه نهایت تاثر خودشون رو با محکومیت این اقدام صورت گرفته ابزار کردن , ایشون صدام رو سوسیالیستی خوندن که در راه مبارزه با آمریکا به شهادت رسید.

آقای چاوز در تهران بعد از بیان اینکه:

شیطان‌ های بزرگ را با کمک برادرم احمدی ‌نژاد شکست خواهیم داد.

واژه “انشاء الله” رو با تلفظ قابل قبولی بیان می کنه.

  • آمریکا در نظر ایران شیطان بزرگه
  • ایران برای آمریکا یکی از محورهای شرارته
  • آمریکا حامی بزرگ صدام برای جنگ با ایرانه
  • ایران تنفر خودش رو از صدام با نامیدن وی با عنوان صدام یزید کافر اعلام می کنه
  • و …

در این بین فقط آقای چاوز و حفظ منافع ملی ونزوئلا همه طرف رو داشته و میون این همه تناقض و دیدگاه های مختلف موضعی منعطف و متغیر از خودش نشون داده.

راستی بگو بالاخره دوستی یا دشمن؟!